Artroze

ceļa sāpes ar artrozi

Cilvēka ķermenī ir vairāk nekā 180 locītavu, un tās sāp gandrīz ikvienam. Diagnozes skan dažādi, ieteicama cita ārstēšana, bet sāpes nepāriet, ar vecumu tikai pastiprinās, atvieglojums ir pārejošs.

Medicīnas aprindās joprojām nav vienprātības par šo slimību, tostarp par ārstēšanas metodēm.

Kas ir locītavu artroze

Šī ir vesela polietioloģiskā rakstura slimību grupa, kurā tiek iznīcinātas visas locītavas daļas.

Artrozes cēloņi

Viņu ir daudz, un tie nav pilnībā izprasti.

 1. Osteoartrīts attīstās pēc traumas. Piemēram, ja ir bojāta ceļa locītava, rodas ceļa locītavas artroze jeb gonartroze.
 2. Atlikts artrīts. Artrīts ir locītavas iekaisums. Tā var būt komplikācija pat pēc ARVI vai konkrētas infekcijas rezultāts: gonoreja, tuberkuloze, bruceloze, ar vīrusu hepatītu, adenovīrusa infekciju, masaliņām, HIV infekciju.
 3. Augsta fiziskā aktivitāte ir profesionāla problēma sportistiem. Vienkāršam cilvēkam jebkura slodze var kļūt par stresu un "iesākt" procesu.
 4. Autoimūnas slimības: osteoporoze, reimatoīdais artrīts, podagra, medikamentoza artropātija, hroniska noguruma sindroms.
 5. Skeleta-muskuļu sistēmas slimības. Piemēram, displāzija var būt viens no gūžas locītavas artrozes cēloņiem.
 6. Liekais svars.
 7. Kaitīgi darba apstākļi.
 8. Alkohols un slikti ieradumi.

Saraksts ir nepilnīgs, bet jau diezgan iespaidīgs.

Artrozes simptomi

Artrozes simptomu ir daudz, bet galvenās ir sāpes.

Sāpes artrozes gadījumā vispirms parādās pie fiziskas slodzes, mazinās atpūtas laikā. Tie rodas mikrolūzumu, periartikulāro muskuļu spazmu, osteofītu izraisītu apkārtējo audu kairinājuma dēļ. Kad attīstās sinovīts, locītava pietūkst, sāpes rodas jau pirmajās kustībās, pēc tam pazūd un atkal parādās ar ilgstošu slodzi.

Nekrotisks osteofīts (pārplīsis locītavas skrimšļa gabals) "ieķīlējas" locītavā un izraisa stipras sāpes, parādās kraukšķēšana un ārējas izmaiņas, ierastās kustības ir apgrūtinātas.

Klasifikācija Pirmā stadija: kustības locītavā ir mēreni ierobežotas, sāpes ir tikai slodzes laikā, rentgenuzņēmumos redzami nenozīmīgi kaula izaugumi, locītavas spraugas sašaurināšanās ir neliela. Otrais posms: dažu locītavu kustīgums ir ievērojami ierobežots, parādās gurkstēšana. Sāpes rodas ar visvienkāršākajām kustībām. Ar kāju locītavu artrozi rodas klibums ekstremitātes saīsināšanas dēļ, ir iegurņa zonas izkropļojumi, sāpes kājās un muguras lejasdaļā. Attēlos redzams, ka locītavas sprauga samazinās trīs reizes, kaulu izaugumi ir raupji, locītavu virsmas ir bojātas. Trešais posms: locītava ir iznīcināta, ar divpusēju artrozi - kustība iespējama tikai ar kruķiem.

Klasifikācija

 • Pirmais posms: kustības locītavā ir mēreni ierobežotas, sāpes ir tikai slodzes laikā, rentgenā redzami nenozīmīgi kaula izaugumi, locītavas spraugas sašaurināšanās ir neliela.
 • Otrais posms: dažu locītavu kustīgums ir ievērojami ierobežots, parādās gurkstēšana. Sāpes rodas ar visvienkāršākajām kustībām. Ar kāju locītavu artrozi rodas klibums ekstremitātes saīsināšanas dēļ, ir iegurņa zonas izkropļojumi, sāpes kājās un muguras lejasdaļā.
 • Trešais posms: locītava ir iznīcināta, ar divpusēju artrozi - kustība iespējama tikai ar kruķiem.

Diagnostika

Biežākās diagnozes ir ceļa locītavas artroze un gūžas locītavas artroze (koksartroze).

Artrozes instrumentālā izmeklēšana:

 • Radiogrāfija - lai novērtētu kaulaudu stāvokli.
 • Magnētiskās rezonanses attēlveidošana vai datortomogrāfija - tiek noteikta locītavas un tās daļu iznīcināšanas pakāpe.
 • Artroskopija.

Artrozes ārstēšana

Konservatīvā ārstēšana (tikai agrīnā stadijā):

 • NPL – nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi, pretiekaisuma un sildošās ziedes, locītavu ortozes.
 • Fizioterapija - sāpju mazināšanai un asinsrites uzlabošanai.
 • Hondroprotektori – varētu teikt, bioloģiski aktīvas piedevas ar Placebo efektu.
 • Hondroprotektori ar NVPS - atvieglojums jūtams uzreiz (pretiekaisuma darbība), ārstēšana ir ilgāka.
 • Hormonālās zāles
 • Hialuronskābes preparāti ir pilnvērtīga sinoviālā šķidruma "protēze".
 • Plazmas ārstēšana - PRP terapija, ortokīna terapija.

Operatīvā ārstēšana

 • Endoprotezēšana - locītavu virsmu nomaiņa.
 • Locītavu endoprotezēšana ir mazo un nenoslogoto roku locītavu metode.
 • Artroskopija.

Profilakse

Artrozes, tāpat kā daudzu sarežģītu slimību, profilakse ir savlaicīga jebkuru infekciju ārstēšana un rūpīga attieksme pret savu veselību.